Senaste nytt från Otto Bock Scandinavia AB


ClickValve är ett nytt ventilsystem som är speciellt anpassat för lårbensförsörjningar. Det innebär fördelar både för dig och brukarna. För teknikern går det mycket lätt och snabbt att montera systemet och för brukaren är systemet praktiskt och enkelt att hantera. Ventilsystemets gänglösa design underlättar den påfrestande proceduren med att skruva i ventilöverdelen för brukaren.


Otto bock kan nu erbjuda en hel serie med ryggortoser som täcker samtliga relevanta indikationer. Med allt du behöver i form av avlastning, stabilisering och aktivering för patienter med ryggbesvär.


WalkOn® fyller 10 år som varumärke och i dagarna även 10 år som mönsterskyddad produkt.Ortosen WalkOn® är en produkt framtagen och utvecklad av Otto Bock Scandinavia men säljs idag i stort sätt i hela världen med USA som den största enskilda marknaden. WalkOn® hjälper människor med droppfotsproblematik att hålla foten uppe under svingfasen. Genom att utnyttja de dynamiska egenskaperna i kolfiberarmerad epoxiplast på bästa sett, blir ortosen väldigt lätt men ändå mycket hållbar. Det är med stor glädje vi kan konstatera att produkten, som fått några släktingar under resans gång med likvärdiga egenskaper, håller än i denna dag vad vi utlovade för tio år sedan - Det är bara att WalkOn®!



Nu lanserar vi en ny generation aktivrullstolar. En ny Avantgardeserie som har förbättrats ytterligare i alla avseenden. I Föräldrakraft kan du även läsa ett reportage om oss och våra nya rullstolar.


MovolinoArm Friction 12K12
En friktionsarmbågsled avsedd för barn i åldrarna 3 till 5 år.
Läs mer >>
Hook 10A71(Alu) / 10A81
En vidareutveckling av en tidigare modell med förbättrat grepp, låg friktion och slitstark ytbehandling.
Läs mer >>
SkinNatural – en naturtrogen, kosmetisk handske
Handskarna är uppbyggda i flera olika skikt vilket skapar
ett levande utseende och en känsla av djup.
Läs mer >>


Nya Helix3D höftledssystem sätter nya normer när det gäller säkerhet, dynamik, komfort och definierar mobilitet på ett nytt sätt för människor med höftdisartikulation eller hemipelvektomi. Helix3D höftledssystem lämpar sig för
amputerade med höftdisartikulation och hemipelvektomi. Den erbjuder amputerade i samtliga åldersklasser maximal säkerhet och komfort i vardagen.


Även kallad ”strokeaxel”. Omo Neurexa underlättar rehabilitering av neurologiska axelskador med symtom som smärta och dysfunktion orsakad av subluxation (urledvridning) av axelleden. Detta kan exempelvis uppstå efter en stroke. Patienten blir mer symmetrisk, får bättre balans och gångförmågan ökar.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SilikonGel Liner
Polyuretan
Flytförmågan i materialet gör att det lämpar sig på stumpar som är ärriga
